בחירת יינות זהירה, אשר משתלבת היטב ומתאימה לחך של קהל גלובלי, דורשת מיומנות; אך אמנות בניית תוכנית יין לחברת תעופה כדלתא איירליינס עם בצירים שמקורם ביקבים מגוונים, היא סיפור אחר לגמרי.

 

למאסטר סומלייה של דלתא, אנדראה רובינסון, יצירת חווית יין בטיסה וכעת גם בטרקליני העסקים (Sky Club) של דלתא, בנויה על חיים שלמים של תשוקה ליין וחושים חדים לאילו טעמים והבחנות יבואו לידי ביטוי טוב ואיכותי בגבהים. רובינסון הפכה לעבודת חייה לא רק את ההבנה ביין הנשתה על פני הקרקע, אלא גם את הניווט בין האפקטים של הגבהים והלחות על החך של מטייל חוג הסילון.

 

בחירת היינות הינה תהליך שאורך שנה, הכולל איזון בין טעימות ביבשה ובאוויר, אשר מגיע לשיאו מידי שנה במשרדים הראשיים של דלתא באטלנטה, שם מאות בקבוקים נטעמים; כאשר רק אלו ש"מרוויחים" את האישור עוברים את המבחן. הליך הטעימה הקפדני של רובינסון הוא אמנות ואולי אפילו גם מעט מדע.

 

"החושים שלנו מתקהים בגבהים, דבר שהופך את זה לקשה להעריך את הריחות והטעמים המורכבים שליין יש להציע", מוסרת רובינסון. "בנוסף, הלחץ האטמוספירי הנמוך, וזאת בשונה מטעימה ביבשה, משמעו שמולקולות הטעם האלו טסות מעבר לקולטני החושים כה מהר, כך שמפסידים רבות."

וכאן נכנסת עבודת האמנות של הסומלייה לתוקף. רובינסון חייבת לבחור יינות עם מספיק הבעה ונוכחות בחך, כדי להתגבר על תנאים אלו, תוך שמירה על האיזון. הטריק  על פי רובינסון הוא למצוא רבגוניות ובלנדים שמתפקדים טוב.

 

"אני ממשיכה להיות מופתעת ושבעת רצון מאיך שיינות אדומים מתיישנים באים לידי ביטוי בגבהים," היא אמרה. "לדוגמא, בורדו אדום עם אילן יוחסין מתקבל טוב תמיד על ידי לקוחות, ועדיין אנו מוצאים כמה בצירים קודמים טובים אשר מראים יותר פרותיות נדיבה, ריחות והרמוניה בגבהים מאשר הבציר הנוכחי. הרמז הראשון לגבי כמה טוב יינות מתיישנים באים לידי ביטוי בטיסה הופיע בשתיית יינות הריוחה רזרב והגראן רזרב, שבמהלך השנים הפיקו משובים נהדרים מנוסעים, אשר מסתנכרנים גם עם חוויית הטעימה האישית שלי אותם במהלך הטיסה."

 

רובינסון מספרת שהיא באופן קבוע במסע לחיפוש אזורי יין מוכרים פחות, סגנונות ורבגוניות - להצגה ללקוחות הפרימיום של דלתא. היא מצאה לאחרונה יין כמעט בן 10 שנים ממחוז קרנינה בספרד, שהינו רק אחד ממגוון רב של בקבוקים המוצעים בטיסות.

 
Related Topics:
Share