נתוני אמת של כ-10,000 נוסעים מספקים בסיס אמין לקיום מערך הבדיקות שעה שמדינות נוספות בוחנות מחדש את הדרישות הנוגעות לטיסות

הסיכון להיחשף ל- COVID-19 בזמן הנסיעה, בתנאי שכל הנוסעים קיבלו תוצאה שלילית בבדיקה שנערכה במהלך 72 שעות לפני ההמראה, הנו פחות מ-0.1%. כך עולה ממחקר ייחודי שבדק נתוני אמת שנתקבלו מלקוחות בנתיבי הטיסה של דלתא אייר ליינס, שביצעו בדיקות לגילוי קורונה בנתיבים שבין ניו יורק JFK, אטלנטה ושדה התעופה הבינלאומי פיומיצ'ינו באיטליה.

מחקר שנבחן ע"י עמיתים ופורסם ב- Mayo Clinic Proceedings  הראה כי בדיקה מולקולרית אחת של COVID-19 שבוצעה במהלך 72 שעות לפני ההמראה, עשויה להפחית את שיעור האנשים שנדבקו באופן פעיל בטיסה מסחרית, כך שיגיע לרמה הנמוכה משמעותית משיעורי ההדבקה הפעילה בתוך קהילה. לדוגמה, כאשר שיעור ההדבקות הממוצע בקהילה עמד על 1.1 אחוזים, שיעורי ההדבקה בטיסות שנבדקו לגילוי COVID-19 היו 0.05 אחוזים. המחקר נערך ע"י משרד הבריאות של מדינת ג'ורג'יה וביה"ח מאיו בשיתוף עם חברת דלתא.

"אנחנו הולכים לחיות עם וריאנטים שונים של COVID-19 במשך זמן מה. על נתוני האמת הללו – ולא על מודלים של סימולציה –  יכולות ממשלות ברחבי העולם להתבסס כשהן עובדות על מתווה מעודכן, המעדיף חיסונים ובדיקות על בידודים ביתיים, מתווה שיאפשר לפתוח מחדש את הגבולות לנסיעות בינלאומיות,"  מסביר דר' הנרי טינג, מנהל מחלקת הבריאות של דלתא.

"הסיכון שבטיסות משתנה בהתאם לשיעורי התחלואה ושיעורי החיסונים בנקודת המוצא ובנקודת היעד, מידת השימוש במסכות ובגורמים נוספים. אבל הנתונים שנאספו ממחקר זה מראים ששימוש שגרתי בבדיקה מולקולרית אחת במהלך 72 שעות לפני טיסה בינלאומית הניתנת לאנשים לא מחוסנים, הנו דבר המקטין באופן משמעותי את הסיכון לחשיפה ולהעברה של COVID-19 במהלך טיסה".

דר' טינג הוסיף שניסיוננו בפועל ופרוטוקול הבדיקות שלנו מוכיח כי ישנו סיכון נמוך מאוד להידבק בנגיף, מה שתואם גם למודלי הסימולציה הקודמים, שבדקו אפשרויות של העברה ויראלית במהלך טיסות.

המחקר החל בדצמבר 2020 עם תוכנית הבדיקות הטרנס-אטלנטית לגילוי COVID-19, תוכנית שאפשרה כניסה ללא בידוד בית לאיטליה, ואפשרה לצוותים לבחון ולדגם אסטרטגיות בדיקה שונות מבחינות של אפשרויות לביצוע בדיקות, שיעורי תוצאות חיוביות כוזבות ושיעורי זיהוי של מקרי הדבקה.

כעת תוצאות מחקר זה זמינות ומציעות תובנות ייחודיות לגבי הנתונים על הסיכון לחשיפה ל- SARS-CoV-2, על שיעורי ההדבקה על סיפון המטוסים, והן מצביעות על היתרון שבהפעלת פרוטוקול בדיקה, שהשפעתו משמעותית.

"כאשר אתה מחבר את שיעור ההדבקה הנמוך ביותר על סיפון טיסה שנבדקה לגילוי COVID-19 – לשכבות ההגנה הקיימות על הסיפון, הכוללות מסכות חובה וסינון אוויר ברמה של בית חולים, הרי שאז הסיכון להעברת הנגיף, למשל בטיסות בין ארה"ב לבריטניה, הנו פחות מאחד למיליון", מוסיף דר' טינג. "נתונים אלה ישתפרו עוד ככל ששיערי החיסון יעלו ויצטמצמו הופעתם של מקרים חדשים ברחבי העולם".

הנקודות המרכזיות לגבי הנתונים והמסקנות מהמחקר שנערך בין דצמבר 2020 למאי 2021 כוללות:

מסקנות

נתונים

בדיקה מולקולרית אחת המתבצעת במהלך 72 שעות לפני ההמראה יכולה להפחית את שיעור ההדבקה הפעילה במטוס מסחרי לרמה הנמצאת בכמה סדרי גודל מתחת לשיעורי ההדבקה הפעילה בקהילה.

בין 9,853 הנוסעים הפוטנציאליים שעברו בדיקות בארה"ב, 4 אנשים (0.04%) נמצאו חיוביים הן בבדיקת האנטיגן המהירה והן על ידי בדיקות מולקולריות של PCR.

במהלך תקופת המחקר, שיעור השכיחות הממוצע של זיהומים בקהילה הוערך בכ -1.1%.

היעילות הנמוכה שיש לבדיקות האנטיגן המהירות הנוספות בשדה התעופה, מצביעה על כך שבדיקות נוספות לא יוסיפו ביטחון מעבר למאמצי ההגנה האחרים הקיימים (דוגמת מסכות), במיוחד מכיוון שכמות המתחסנים הולכת וגדלה.

אנשים שנמצאו חיוביים הן בבדיקת האנטיגן המהיר והן בבדיקות המולקולריות, הוגדרו בתור נגועים אמיתיים ולא הורשו לעלות למטוס.

הסיכון המשוער לקבלת תוצאות בדיקת אנטיגן שלילי כוזבת הנו 0.00009.

במהלך התקופה שבה רמת הדבקה בקורונה בארה"ב הייתה גבוהה, בדיקה מולקולרית אחת שבוצעה במהלך 72 שעות שקדמו לטיסה גרמה לשיעור נמוך של נוסעים שזוהו כחיוביים בבדיקת האנטיגן המהירה שבוצעה במהלך הנסיעה.

ממצא זה יכול לשמש בסיס להמלצות עתידיות לגבי עריכת בדיקות במהלך הנסיעה ולביטול הצורך בבידוד ביתי אחרי ההגעה ליעד.

בדיקות עם ההגעה לאיטליה זיהו רק אדם אחד נוסף שנדבק בנגיף (0.01% מכלל הנוסעים).

 

 

Share